تبلیغات
۩۞۩بزرگترین سایت معرفی جنگ افزار۩۞۩ - خاطره دریادار سیاری از آزادسازی كشتی ایرانی

اولین نیستیم ولی بهترینیم

خاطره دریادار سیاری از آزادسازی كشتی ایرانی

نویسنده : black hand
تاریخ:سه شنبه 1391/02/5-ساعت 23 و 04 دقیقه و 56 ثانیه

دزدان، کشتی ما را که حامل بالای 70 هزار تن کالا برای ایران بود نزدیک خط استوا دزدیدند. ما آنجا نبودیم بلكه در مدار 10 درجه و خلیج عدن بودیم؛ ولی به محض آنکه خبر را شنیدیم، به دنبال آن رفتیم این در حالی بود كه حقیقتا در حال بردن كشتی بودند اما بچه‌های ما کاری کردند که واقعا فوق‌العاده بود. سه هزار کیلومتر از چابهار فاصله داشتیم؛ اما رفتیم و کشتی دزدیده شده را برگرداندیم.
به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری دانشجو،  امیر دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حالی از افتخارآفرینی غرورانگیز نیروهای زبده این بخش از نیروهای مسلح در مقابله با دزدان دریایی سخن می‌گوید که معتقد است توانمندی اطمینان بخش نیروی دریایی، اقتدار و آمادگی همیشگی برای دفاع از منافع و تمامیت ارضی کشور می باشد و این نه تنها از سوی نیروهای مسلح بلکه از سوی هر ایرانی برای حفاظت و حراست از ناموس و خاک وطن انجام می‌شود.

طی یک ماه اخیر مباحثی درباره جزایر سه‌گانه مطرح شد که با تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران ارتباط داشت؛ در این مسئله یک بخش از حفاظت این جزایر به عهده نیروهای ارتش و نیروهای مرزی است و به نظر شما به عنوان بخشی از نیروی مسلح کشور که آمادگی دفاع از مرزهای کشور را همواره دارید، منشأ این‌گونه اظهارات چه می‌تواند باشد، آیا مقامات اماراتی با حضور نیروهای خارجی، حس پشتیبانی از سوی کشورهای غربی به آنها داده تا چنین اظهاراتی را مطرح کنند یا دلیل دیگری دارد؟
 
مباحثی که درباره جزایر سه‌گانه مطرح شده، صحبت همسایگان ما نیست؛ بلکه صدایی است که از حلقوم کسان دیگری این‌گونه ادا می‌شود که کاملاً اشتباه می‌کنند؛ جزایر سه‌گانه جزو سرزمین‌های اصلی جمهوری اسلامی است و اصلاً درباره آن هیچ بحث دیگری وجود ندارد.
 
اگر گاهی اوقات جمهوری اسلامی بحثی را مطرح می‌کند، مسئله مهمانان عرب زبان ماست که در گوشه‌ای از جزیره مستقر هستند؛ والا نه حقی دارند و نه حرفی برای گفتن.
 
این‌ها صدای دیگران است که از حلقوم برخی بیرون در می‌آید و کاملاً اشتباه است. گاهی هم حرکت‌هایی انجام می‌دهند و در شورای کشورهای همکاری خلیج فارس، جلسه تشکیل می‌دهند و ما هم عادت داریم چون سال‌هاست که این جلسه برگزار می‌شود.

این برای آنها یک سرگرمی شده است. ما نگران چنین بحثی نیستیم؛ علت این‌گونه اظهارات را می‌دانیم و از مسئله فریب خوردن آنها هم باخبریم. بر اثر نادانی و عدم کفایتی که در بسیاری زمینه‌ها وجود دارد، این گونه مسائل را مطرح می‌کنند.

مبنای ارتش و نیروی دریایی در تعامل با نیروهای منطقه‌ای در رزم‌آیش‌های مشترک و دیدار با فرماندهان نظامی در مناطق دریایی چیست؟

کشورهای حاشیه خلیج فارس تنها یک گوشه از آب‌هایی است که ما با آنها در تعامل هستیم؛ در حالی که همه کشورهای حاشیه اقیانوس هند برای ما مطرح هستند؛ چرا که ما کشوری هستیم که مجموعه اقیانوس هند، خلیج فارس و دریای سرخ را در نظر می‌گیریم.
 
ما نزدیک دو هزار کیلومتر مرز داریم و جزء کشورهایی ساحلی این اقیانوس محسوب می‌شویم و منطقه اقیانوس هند 36 کشور همسایه دارد که بالاخره این کشورها در این منطقه، به امنیت نیاز دارند.
 
کما اینکه ظرف چند سال پیش، به واسطه به وجود آمدن دزدان دریایی تلاش کردند به امنیت این منطقه آسیب بزنند. ویژگی نیروی دریایی هم این است که محل ماموریتش معمولاً از مرزها به جلوست
 
یعنی اگر مرزهای خشکی را پشت سر بگذاریم و وارد آب‌ها بشویم، 12 مایل آب‌های سرزمینی و 12 مایل آب‌های منطقه نظارت داریم و بعد از آن می‌شود منطقه نظارت اقتصادی و آب‌های آزاد که همه کشورهای دنیا بر اساس قوانین بین‌المللی در آن رفت و آمد می‌کنند.
 
بنابراین ویژگی مأموریت نیروهای دریایی همیشه حرکت از حدود مرزهای آبی به طرف جلو است. ما برای تأمین امنیت مرزهای آبی خودمان هم بیرون از مرزها و هم در آب‌های آزاد گشت می‌زنیم.
 
چون برای تامین امنیت مرزهایمان خارج از مرزهای خودمان گشت می‌زنیم. برای تأمین امنیت تجارت دریایی هم در آب‌های آزاد در حال گشت زنی هستیم و یک منطقه با وسعت حدود 75 میلیون کیلومتر در اقیانوس هند است که اگر بخواهیم در آن گشت بزنیم نیاز داریم که تعاملاتی با همه کشورهای منطقه داشته باشیم؛ مگر کشوری که متخاصم باشد و الا هر کشوری در حاشیه اقیانوس هند یا سایر کشورها، برابر قوانین و مقررات دنیا تعاملاتی در بحث دریا با آنها داریم.
 
اما در منطقه خودمان یعنی در منطقه خلیج فارس و دریای عمان و مناطق شمال اقیانوس هند و در انتها تا پایان اقیانوس هند ما ادعا کردیم که می‌توانیم امنیت منطقه را با توانمندی‌های موجود در این کشورها برقرار کنیم و این ادعا ثابت می‌کند وقتی ما می‌توانیم امنیت را برقرار کنیم، جایی برای گفتن حرف دیگران نیست که بگویند ما آمدیم تا امنیت را در منطقه ایجاد کنیم.
 
در رزمایش دریایی ولایت 90 هم بارها گفتیم که ما امنیت منطقه را برقرار می‌کنیم؛ خود کشور جمهوری اسلامی ایران به همت کشورهای منطقه و چون ما می‌توانیم امنیت را برقرار کنیم نیازی به حضور دیگران در منطقه نیستیم.
 
علت اینکه ما با تمام کشورهای منطقه تعادل داریم این است که منطقه مسئولیت ما، منطقه ماموریت، نیروی دریایی ارتش و حضور در آب‌های آزاد ویژگی‌اش این است که خودمان می‌توانیم امنیت را برقرار کنیم.
 
یکی از مسائل مطرح شده سفر ناوگان نیروی دریایی به لاذقیه سوریه بود، این به درخواست سوریه انجام شد یا به درخواست ایران؟
 
سفر ناوگان ارتش جمهوری اسلامی به سوریه در سال 89 بود که ناوگروه‌ها به دریایی مدیترانه عزیمت کرد و برای اولین بار از کانال سوئز عبور کرد و در یک زمان خوبی که آقای نامبارک سقوط کرد ما در دریای مدیترانه بودیم، کشور سوریه هم جزء کشورهایی بود که خواسته بود ناوگروه‌ها به آن کشورها برود.
 
ما رفتیم در بندر لاذقیه پهلو گرفتیم و چند روزی آنجا بودیم و برگشتیم و همه ناوگروه‌های ما که عزیمت می‌کنند بندر سره عمان می‌روند؛ به بندر جی‌بوتی و بندر جده و سریلانکا هم می‌روند و در برنامه ما است تا به سایر کشورهای همسایه هم سفر کنند.

این خاصیت ناوهای نیروهای دریایی است که در طول مسیر رفت و آمدهایی را دارند؛ ما امسال موفق شدیم در بند جده پهلو بگیریم و  700 نفر در این ناوگروه‌ها موفق به عمره شدند که از برکت خاص خود برخوردار بود.
 
آیا کشورهای فرا منطقه‌ای هم درخواستی برای حضور ناوگروه‌های ما داشتند.
 
دریادار سیاری: دلیلی برای اینکه کسی درخواست کند که حتماً ناوگروه شما بیاید وجود ندارد؛ مگر در قالب همکاری‌های آموزشی مثلا دو سال گذشته سریلانکا درخواست کرده بود که به مناسبت استقلال کشورش ناوهای جمهوری اسلامی ایران آنجا حضور یابند.
 
در مذاکراتی که با کشورهای منطقه در همین سفر اخیر برای حضور در همایش آفریقای جنوبی رفتیم با خیلی از کشورها مثل هندوستان، چین، ژاپن، مالزی، تانزانیا، آفریقای جنوبی، سودان که فرصت داشتیم مذاکراتی انجام دادیم و یک دلیل آن هم این بود که برای آنکه ناوگروه‌های ما رفت‌وآمد داشته باشند، با هم مذاکره کردیم تا هم آنها بیایند و هم ما برویم که این جزء قوانین بین‌المللی است که معمولا کشتی‌هایشان از بنادر هم بازدید می‌کنند.
 
حضور ناوگروه‌های کشورهای فرامنطقه‌ای خلیج‌فارس موضوعی است که مردم دوست دارند بدانند توان نظامی جمهوری اسلامی ایران در برابر بعضی از شیطنت‌های کشورهای متخاصم در چه حدی است؛ آیا این توانمندی وجود دارد؟
 
نمی‌توان گفت که آیا توان هوایی و یا توان دریایی ما مجهز است یا نه؛ به خاطر اینکه کشورهای جهان ممکن است با حجم زیادی از تجهیزاتی که طی سالیان طولانی روی هم جمع کردند در یک منطقه حضور داشته باشند همان‌طور که در عراق حضور داشتند و یا مگر در سایر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس حضور ندارند.
 
بنابراین حرف ما این است که همه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در زمین و هوا و دریا با آنچه که داریم آماده هستیم تا از جایگاهمان دفاع کنیم؛ بحث دفاع با بحث اینکه ما اطمینان‌بخش باشیم فرق می‌کند.

اگر در دوران جنگ می‌خواستیم ببینیم چه تجهیزاتی داریم و آیا تجهیزاتمان اطمینان‌بخش است یا نه که نباید هیچ عملیاتی را انجام می‌دادیم. همه کشورهایی که با ما مخالف بودند به دشمن کمک می‌کردند و همه چیز به آنها می‌دادند؛ اما ما دستمان خالی بود.

شاید شما بگویید كه دشمن ما ناو هواپیمابر دارد اما ما که نداریم؛ پس باید نتیجه گیری کنیم که ما تجهیزات و توانمندی اطمینان‌بخش نداریم؛ اما ما آماده‌ ایستادگی در برابر ظلم و داشتن شعار «هیهات من‌ الذله» و داشتن عزم جدی برای دفاع از مرز و ناموس و دین و شرف هستیم. منابع ما چیز دیگری است و این کافی است. خداوند این آمادگی را در همه موجودات قرار داده است.
 
فرمانده معظم کل قوا می‌فرماید: عاشورا به ما درس داد که دشمن با تمام تجهیزاتی هم که در اختیار دارد اما دارای آسیب پذیری فراوانی است.
 
هزینه نظامی استکبار جهانی در سال جاری 750 میلیارد دلار شده است؛ اما آیا این راه را طی می‌کنیم و آیا اصلاً وارد مسابقه تسلیحاتی شدیم؛ حتی با کشورهای حاشیه خلیج فارس؟!
 
آقا فرمودند: با ریختن پول و منافع مردم در جیب دیگران اقتدار به دست نمی‌آید.
 
انسان‌ها هستند که اقتدار به وجود می‌آورند و این می‌شود همان چیزی که مردم نسبت به آن اطمینان پیدا می‌کنند. ما محکم ایستاده‌ایم و همین به مردم اطمینان می‌دهد از هیچ چیزی هم نمی‌ترسیم  و می‌دانیم که چه بکشیم و چه کشته شویم پیروز هستیم؛ بنابراین این ملت با این روحیه همیشه زنده است و ملتی که نتواند از خود دفاع کند، ملتی زنده نیست. الان استکبار جهانی بمب اتم هم دارند ولی كودكان ما هم از بمب اتم آمریكا نمی ترسند.
 

اجرای رزمایش ولایت 90 که گسترش فراوان و آزمایش انواع موشک‌های مختلف انجام شد، چقدر ما را به سمت نیروی دریایی راهبردی که مورد تاکید رهبری بود، نزدیک کرد؟
 
رزمایش ولایت 90 در مقیاس بزرگ‌تر و امکانات بیشتر و توانمندی بیشتر و تاکتیک‌های خودمان و وسایل بومی انجام شد و برای همه لذت بخش بود و تاثیر ملی و فراملی برجای گذاشت و نشان دادیم حرفی را که می‌زنیم برای برقراری امنیت منطقه این توانمندی را داریم. نیروی راهبردی، نیرویی است که بتواند در آب‌های آزاد از منافع نظام دفاع کند.
 
امروز ما در مقابل دزدی دریایی منافعمان در خطر است؛ یعنی حتی کشتی‌رانی یا کشتی‌های تجاری و نفتی ما در برابر دزدی دریایی آسیب پذیر است و باید بتوانیم امنیت را در منطقه ایجاد کنیم که نسبت به سال گذشته این امر با موفقیت انجام شده است.
 
آقا منظورشان این است که نیروی دریایی باید بتواند در آب‌های آزاد حضور داشته باشند و برای حفظ منافع کشور امنیت را برقرار کند و نیروی دریایی بتواند در سیاست‌های کلی کشور اثرگذار باشد که این طبیعت نیروی دریایی است كه در آب‌های آزاد رفت و آمد کند و فرهنگ سازی بکند.
 
ما در اجرای این تدبیر حرکت کردیم و در ابعاد مختلف کار را جلو بردیم و برای اینکه نیروی دریایی راهبردی باشیم، اول نیاز به انسان‌های آماده و آموزش دیده و کار آزموده داریم که به لطف خدا طی این چند سال که ریشه آن از 30 سال پیش نهاده شده است، امروز از نظر نیروی انسانی هیچ کاستی نداریم و قبل از انقلاب همه آموزش‌های ما خارج از کشور بوده است، اما امروز همه نیازمندی‌های پرورش و آموزش خود را در داخل انجام می‌دهیم و آن را دانشگاه حضرت امام در نوشهر انجام می‌دهد.
 
قبل از اینکه آقا این فرمایش را داشته باشند، ما در آب‌های آزاد حضور نداشتیم و در خلیج فارس دور می‌زدیم و یا 200 تا 300 متر زیر چابهار دور می‌زدیم؛ اما الان این مناطق برای ما خیلی کوچک شده است و ما رفتیم تا دو هزار کیلومتری مدیترانه و کانال سوئز و در حال رفتن به خط استوا و پایین‌تر هستیم.

این حضور با این تجهیزات موجود نشان دهنده حرکت به سمت نیروی دریایی راهبردی است؛ ساخت تجهیزات جدید برای حضور در آب‌های آزاد در دستور کار است و در حال اقدام است و این توانمندی انجام شد.
 
ما کارهای موثری در بحث نیروی انسانی و تجهیزات به عمل آوردیم و امروز خودمان صاحب تاکتیک هستیم وقتی همه این مولفه‌هاجمع شود، نشان می‌دهد که ما در این مسیر قرار گرفته‌ایم و ما باید بتوانیم منافع خودمان را حفظ کنیم.

 
در جریان ساخت تجهیزات، ناوشکن جماران به صورت بومی ساخته شد؛ آیا این آخرین دستاورد ماست یا اینکه ما از آن هم فراتر رفتیم؟
 
ما قبل از جماران ساخت‌های دیگری هم داشتیم؛ مثلاً ناوهای موشک انداز ما در سال گذشته مرتب ساخته شده است و ناو پیکان که حماسه مروارید را آفرید و خودش غرق شد را ساختیم كه این ناوپیكان امروز عملیاتی شده است همچنین ناو جوشن را ساختیم و الان مورد استفاده است.
 
اما ناوشکن یک بحث جدایی است، ما این را طراحی کردیم درحالی‌که دشمنان می‌گفتند در ساخت آن مهندسی معکوس کردیم؛ اما این طور نیست طراحی آن را از صفر یا 100 خودمان انجام دادیم؛ اما این آخر خط ما نیست.
 
همان‌طور که آقا می‌فرمایند، انشاء الله موج دو از موج یک بهتر خواهد بود. هر چیزی را که می‌سازیم باید منطبق با فناوری‌های روز بسازیم. تجهیزات بعدی که ساخته می‌شود باید توانمندی فراتر از قبلی داشته باشد و هم درباره وزن، هم توان، هم ظرفیت‌ها و هم فناوری‌ها و سلاح‌ها باید با قبلی‌ها متفاوت باشد.
 
ما منطبق با علم و فناوری‌های موجود سعی می‌کنیم از آخرین وضعیت برخوردار باشیم؛ ممکن است موشک از نظر ظاهری تفاوتی نداشته باشد، اما بالاخره از نظر برد، وزن و نیرو تفاوت دارد.
 
آیا حضور شناورهای زیرسطحی در آب‌های فرامنطقه‌ای محقق شده است؟
 
تابستان گذشته زیردریایی ما یک سفر 70 روزه را به دریایی سرخ انجام داد و کلاً در بحث حضور زیردریایی‌هایمان در آب‌های آزاد ثابت کردیم که هر وقت لازم باشد، دورتر از این‌ها هم می‌رویم.
 
عملاً ما از نیروی دریایی ساحل كه اصطلاح معروف دریانوردان است به سمت آب‌های عمیق و اقیانوس رفتیم كه این همان نیروی دریایی راهبردی است.

یکی از هیجان‌انگیزترین اخبار نیروی دریایی بحث مقابله با دزدان دریایی است؛ منشأ این چنین پدیده‌هایی از کجاست؟
 
دنیا فکر می‌کرد که دزدی دریایی منسوخ شده است و فقط در فیلم‌های تلویزیونی دیده می‌شد، اما به ناگاه در مناطق مختلف از جمله شمال اقیانوس هند و جبل الطارق و تنگه پاناما اتفاق افتاد.
 
منتهی دو تراکم داشت؛ یکی در خلیج عدن و یکی در شرق آسیا. اینجا دو جایگاه بسیار حساس است و سالانه 30 هزار کشتی از آنجا عبور می‌کنند و یک سوم تجارت جهانی در اینجا انجام می‌شود.
 
ما به عنوان ناظر جمهوری اسلامی ایران در همایشی که در آفریقا برگزار شد، عنوان کردیم و گفتیم شما برای از بین بردن دزد دریایی نباید در دریا دنبال آن بگردید؛ چون دزد دریایی از کف دریا بیرون نمی‌آید و از ساحل می‌آید.

پس ریشه آن در ساحل است و علت آن مشخص است؛ وقتی در كشوری مثل سومالی حق و حقوقشان را کشورهای جهان، خورده‌اند و از بین برده‌اند و فقر و گرسنگی و بیکاری در آنها حاکم شده، معلوم است چنین حرکتی انجام می دهند؛ پس اگر ما اجازه دهیم کشورها به حق و حقوق خود برسند و از اینکه در حاشیه اقیانوس هستند، از منابع خدادادی‌شان استفاده کنند، کسی بیمار نیست که دزدی دریایی کند.
 
این اثر نوع رفتار قدرت‌های بزرگ است که خود را از نظر تجهیزات بزرگ می‌دانند و اگر هم پشتیبانی می‌شوند و تجهیزات در اختیار آنها قرار می‌گیرد، به نشانه حمایت برخی از آنهاست و به خاطر به وجود آوردن ناامنی کنترل شده است كه برای اثبات دلیل وجود خودشان در منطقه در برابر امنیت ایجاد می كنند؛ اما با وجود اینکه تلاش‌های بسیاری کردند، طی چند سال گذشته نه تنها بهتر نشده بلکه بدتر هم شده است.
 
ما به وضوح گفتیم که باید علت آن را در ساحل جست‌وجو کرد و ساحل هم همان است که وقتی ملت‌ها تحت ظلم قرار می‌گیرند، دست به این گونه رفتارها می‌زنند.
 
نیروهای فرامنطقه‌ای مثل ناوگان‌های آمریکا و انگلیس كه در داخل خلیج فارس حضور دارند، چقدر به ایجاد پدیده ناامنی در خلیج عدن کمک می‌کنند؟
 
 نه آنها كمك زیادی نمی كنند اما به طور كلی این پدیده این مسائل حق بیمه‌ها را زیاد کرده، کرایه رفت‌وآمد زیاد شده، کشتی‌ها گران شده اند، کالاها گران به دست صاحبان می‌رسند و همه تلاش می‌کنند که کشتی‌های خود را سالم از آب‌ها عبور دهند.
 
اما اگر بخواهیم ریشه آن به طور کلی از بین برود، باید ریشه آن را در همان ساحل جست‌وجو کنیم. دخالت‌های خارجی نباشد و مرزهای کشورها به رسمیت شناخته شود تا کار به دزدی دریایی نرسد.
 
دزدان، کشتی ما را که حامل بالای 70 هزار تن کالا برای ایران بود نزدیک خط استوا دزدیدند. ما آنجا نبودیم بلكه در مدار 10 درجه و خلیج عدن بودیم؛ ولی به محض آنکه خبر را شنیدیم، به دنبال آن رفتیم این در حالی بود كه حقیقتا در حال بردن كشتی بودند اما بچه‌های ما کاری کردند که واقعا فوق‌العاده بود. سه هزار کیلومتر از چابهار فاصله داشتیم؛ اما رفتیم و کشتی دزدیده شده را برگرداندیم.

ناوگروه ما آنجا بود و از اینجا هم نیروهای ویژه را به کمک فرستادیم و کشتی را که داشتند با سرعت به سمت سواحل سومالی می‌بردند، نجات دادیم و برگرداندیم. بلافاصله یعنی حدود سه تا چهار روز بعد، کشتی چینی دزدیده شد که ما توانستیم آن را هم نجات بدهیم.
 
در این همایشی که در آفریقا شرکت کردیم، همه کشورهای دنیا این موفقیت را به ما تبریک گفتند که شما چطور توانستید با این نظم و ترتیب بدون هیچ پشتیبانی این عملیات را انجام دهید و بدون اینکه تلفاتی بر جا بماند؛ به خصوص خود چینی‌ها قدردانی‌های فراوانی می‌کردند؛ یعنی یکی از بحث‌های این همایش همین بود که چطور جمهوری اسلامی توانست این کار را انجام دهد. همه كشورها به دنبال تاكتیك ایران در آزادسازی كشتی ربوده شده بودند

سابقه داشته کشوری دزدان دریایی را دستگیر کند؟
 
امیر دریادار سیاری: بله سابقه داشته که تشخیص داده اند که لنجی مربوط به دزدان دریایی است و بعد حمله کرده و آن لنچ را غرق و نفرات آن را روی آب دستگیر کرده اند و بعد مشخص شده که دزد دریایی هستند یا سابقه داشته که به کشتی حمله کرده اند و با توپ شلیک کرده و آسیب جدی به آن رساندند و توانستند کشی را یدک کنند؛ اما با ظرافتی که بچه‌های ما کار انجام داده اند نه حدود 27 و 28 نفر کارکنان کشتی که گروگان گرفته شده و سپر انسانی قرار می‌دادند آسیب دیدند و نه دزدان دریایی و نه کشتی و نه کالا آسیب ندید.
 
این دزدان دستگیر شدند؛ البته ما قبل از این هم این‌ها را گرفته بودیم اما یکی از این شاه‌دزدها در کشتی که محصولات ما را می‌آورد هم بودند.

کشورهایی كه در اجلاس آفریقا بودند، اعترافی به قدرت جمهوری اسلامی کردند؟
 
امیر دریادار سیاری: همین که تبریک می‌گفتند، نشان می‌داد که خیلی از کشورها به دنبال این بودند که بدانند ما چه تاکتیکی داریم و همین نشان‌دهنده قدرت ما بود.
 
آیا انتقال تجربیات هم صورت می‌گیرد؟
 
امیر دریادار سیاری: ما برای کمک به دیگران کوتاهی نمی‌کنیم. برخی فرماندهان نیروی دریایی که با آنها ملاقات داشتیم، از ما سوال می‌کردند که چه تاکتیکی داشتیم و ما می‌گفتیم که این تاکتیک را به شما می‌گوییم؛ البته کلیات را به آنها گفتیم و جزئیات آن را هم می‌توانیم به طور مکتوب ارائه كنیم.

درخواست هیات های غربی برای مذاكره با ایران در اجلاس آفریقای جنوبی

آیا مقامات آمریکایی و انگلیسی درخواست ملاقات با شما را در همایش آفریقا مطرح کردند؟
 
امیر دریادار سیاری: ما در مدت همایش فرصت کردیم با 15 تا 16 کشور ملاقات کنیم که ملاقات‌های خوبی بود.
 
آنها هم پیشنهاد دادند، ولی ما نپذیرفتیم و گفتیم در پروتکل ما نیست که با شما مذاکره‌ای داشته باشیم و حضور و وجود شما از نظر ما در منطقه نامشروع است. آنها در جلسه‌ها بودند همان طور كه حدود 42 کشور دنیا در این جلسات بودند؛ اما ما با آنها ملاقات نکردیم. آنها خواستند ولی ما ملاقات نکردیم. نیروهای مسلح همیشه آماده اند و كاری به حاشیه ها ندارند.
 
چه دلیلی دارد كه کشورهای فرامنطقه‌ای که به گفته خودشان چندین ناو هواپیمابر در آب‌های آزاد دارند، از جمهوری اسلامی ایران درخواست ملاقات کنند؟
 
امیر دریادار سیاری: احساس می‌کنند ما زنده‌ایم. آنها می‌دانند و درک می‌کنند که ما زنده‌ایم ملتی که زنده است، همه دنیا دوست دارند بدانند چطوری روی پای خودشان ایستاده‌اند.
 
عزم و اراده‌ای که ملت ما دارد و این‌گونه سینه سپر می‌کند برای همه دنیا قابل توجه است؛ اگر ملتی بودیم مرده که اگر کسی بر سر ما هم می‌زد صدایمان در نمی‌آمد، کسی با ما مذاکره نمی‌کرد. آنها انواع و اقسام تجهیزات و ماهواره‌های دنیا را دارند پس چه نیازی دارند که با ما ملاقات کنند؟ آنها از شعار ما و عزم ما می‌ترسند.
 
از اینکه یک لباس شخصی در تهران، اگر ببیند در جایی از این کشور نیاز به حضور است به آنجا می‌رود می‌ترسند. ما ملتی باهوش و مقتدر هستیم.
 
ارتش جمهوری اسلامی ایران در همه جای دنیا حضور دارند و کشورهای فرامنطقه‌ای هم تهدیدهایی را مطرح می‌کنند؛ آیا تاکنون پیش آمده که از سوی برخی کشورها نصیحت شده باشیم که کوتاه بیایید؟

امیر دریادار سیاری: من به یادم ندارم و اصلا ما وارد این بحث‌ها نمی‌شویم و تحت هر شرایطی که مذاکره باشد، تدابیر سیاسی باشد، ما طبق فرمایش رهبری تدبیری داریم که نیروهای مسلح کاری به حاشیه نداشته باشیم و آمادگی خودمان را حفظ کنیم.

 یک خاطره از عملیاتی که در آن دزدان دریایی دستگیر شدند، بیان كنید.
 
امیر دریادار سیاری: یکی از بچه‌ها فیلم کوتاهی گرفته بود از این ماجرا و آورده بود که در این فیلم، دزدان دریایی سوار بر کشتی تجاری بودند؛ آنها سواره و ما پیاده. در چنین حالتی که می‌توانستند هر لحظه فرد را روی عرشه آزاد بزنند، خطرناک بود.
 
این‌ تیپ عملیات ویژه، تیپ عملیات حضرت مسلم بن عقیل بودند كه در این فیلم به هم می گفتند «یادت هست که فرمانده ارتش و فرمانده نیرو به تیپ مسلم آمدند و از آن بازرسی کردند. آنها دستشان را به دوش ما می‌زدند و ما می گفتیم كه راه ما راه حسین است؟؛ پس الان باید برویم  و این‌ كشتی را پس بگیریم. یادتان هست به آنها گفتیم به آقا بگویید ما به كسی باج نمی‌دهیم و کشتی‌هایمان را نجات می‌دهیم و این یعنی همین الان باید برویم و کشتی‌ را نجات بدهیم.»داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Admin Logo
themebox Logo